Agnieszka Pawlik
AktualnościOfertaO mnieDoświaczeniePolecamKontakt
pawlik
Strona głównaPorozumienie bez Przemocy: O metodzieDlaczego trening? Co ćwiczymy?Czego się nauczysz? Korzyści dla CiebieBy zaszły zmianyUczestnicy mówiąTreningiPodstawowy
  POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY (NVC) – TRENING PODSTAWOWY

Kurs podstawowych umiejętności komunikacji dla osób, które mają już dość nieporozumień czy impasu w niektórych relacjach (z dziećmi, ze współpracownikami, z członkami rodziny itp.). Kurs obejmuje również umiejętność mediacji.

Zrozumienie roli emocji przyniosło rewolucją w komunikacji międzyludzkiej. Poprzez odczuwanie emocji, np. złości czy smutku, nasz system wewnętrzny informuje nas o tym, że potrzebujemy w życiu więcej np. szacunku, zaufania albo sensu -  lub spełnienia innych naturalnych i uniwersalnych potrzeb.To właśnie emocje sygnalizują nam o ich spełnieniu lub niespełnieniu.

Na tym kursie uczestnicy będą się uczyć, jak rozpoznawać emocje i potrzeby, aby jak najsensowniej je spełnić. Najpierw swoje, a potem - w miarę rozwijania umiejętności empatii - innych osób.
Trening oparty jest na modelu wywodzącym się z psychologii humanistycznej autorstwa M.B. Rosenberga, o nazwie Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication -NVC). W 2014 r. otrzymał on cztery nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla za wkład w szerzenie pokoju na świecie, poczynając od rodzin, organizacji, po rozwiązywanie konfliktów etnicznych.

 
   


ROZWIJAMY UMIEJĘTNOŚCI

1. Jasne postrzeganie rzeczywistości w odróżnieniu od nawykowego oceniania.

2. Rozpoznawanie i nazywanie emocji swoich i innych osób.

3. Odnajdywanie uniwersalnych niespełnionych (lub spełnianych) potrzeb, o których sygnalizują nam posłańcy z naszego wnętrza - emocje.

4. Uświadamianie sobie nieskończonej ilości sposobów na spełnianie potrzeb (bez upierania się, że tylko mąż, szef czy teściowa mają je spełniać w określony sposób), czyli wychodzenie na wolność!

5. Formułowanie próśb zamiast żądań, których inni nie mają ochoty spełniać.

6. Przyjmowanie odmowy i odmawianie z szacunkiem, w rezultacie zwiększanie własnej niezależności, a nawet pogłębianie zaufania w relacji.

7. Użycie siły w celu powstrzymania przemocy (i co zamiast kar i nagród).

8. Mediacje dla rozwiązywania konfliktów.

9. Mediacje zamiast kar i nagród.

10. Ćwiczenie empatii, czyli rozwijanie umiejętności zadbania o siebie z równoczesnym uwzględnieniem i uszanowaniem potrzeb innych.

11. Rozumienie złości jako sygnału o naszych mocno niespełnionych potrzebach, a także wyrażanie złości w całej pełni bez krzywdzenia innych.

12. Dawanie informacji zwrotnej wolnej od krytyki oraz sposób na odbieranie krytyki jako informacji zwrotnej.

13. Duchowość w Porozumieniu bez Przemocy pomaga realizować ideały wszystkich religii w praktyce. Ideały humanizmu dla ateistów.

 
    Trening ma formę ćwiczenia praktycznych umiejętności opisanych powyżej. Dlatego uczestnicy proszeni są o samodzielne zapoznanie się z teorią Porozumienia bez Przemocy (jest wiele książek, udostępniam spis literatury).

Praca na warsztatach odbywa się na autentycznych przykładach z życia uczestników. Uczestnicy sami wybierają przykłady z życia zawodowego i prywatnego (te, które ich najbardziej poruszają, na tych nauczą się najlepiej). Po każdym warsztacie uczestnicy otrzymują zestaw ćwiczeń do stosowania w codziennym życiu. Jest to sposób na sukcesywne wdrażanie kolejnych umiejętności w życie codzienne.
    Czas trwania: 30 godz. w serii co najmniej 5 warsztatów.
   
Koszt całego treningu (30 godzin):
 - dla organizacji biznesowych 32 500 zł za 5 dni (30 godzin) lub 6 500 zł za dzień przy krótszych cyklach szkoleniowych 
 - dla organizacji non-profit, szkół i grup prywatnych - oferuję zniżki (jeśli cena jest barierą, zapraszam do indywidualnych negocjacji)

Koszt udziału w treningach otwartych we Wrocławiu:
Osoby prywatne: 1850 zł /osoba
Instytucje, NGOs: 2000 zł /osoba
Firmy: 2150 zł/osoba

Sprawdź też: Trening BVC w biznesie (i w życiu)- 6 dni w kameralnej grupie

Klienci za granicą: w krajach o wyższym PKB cenna zwiększona proporcjonalnie.


Zobacz film:

Porozumienie bez Przemocy – język pokoju, (Nonviolent Communication – NVC) ►
    więcej o Porozumieniu bez Przemocy ►

Sprawdź najbliższe terminy treningów otwartych ►

pawlik
Agnieszka Pawlik